
Droga Mleczna jest jedną z najstarszych galaktyk we wszechświecie. Powstał około 13,6 miliarda lat temu i jest prawie tak stary jak sam wszechświat, który powstał około 13,7 miliarda lat temu.
Droga Mleczna to galaktyka, w której znajduje się również Ziemia, dlatego mówimy o niej „nasza galaktyka”. Aby Droga Mleczna osiągnęła swój obecny rozmiar i kształt, przez całe swoje istnienie pochłaniała inne galaktyki. Również obecnie nasza galaktyka pochłania galaktykę karłowatą w Wielkim Psie, dodając z niej gwiazdy do własnej spirali.
Budowa Drogi Mlecznej
Droga Mleczna to płaski dysk o średnicy około 100 000 lat świetlnych i grubości 1-3 lat świetlnych. Według różnych szacunków galaktyka ma w składzie od 200 do 400 miliardów gwiazd. Składa się z pięciu głównych ramion, których wielkość waha się od 10 do 15 tysięcy lat świetlnych: Łabędzia, Perseusza, Oriona, Strzelca i Centaura.
Ramiona spoczywają na gwiezdnym pierścieniu zwanym Pierścieniem Pięć Kiloparseków. W pobliżu centrum Galaktyki znajduje się super masywna czarna dziura, która ma wielkość 4,3 miliarda mas Słońca.
Przeczytaj o niesamowitym sukcesie astronomów z UW, którzy stworzyli trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej. Artykuł o tym przedsięwzięciu został opublikowany przez portal astrolodzy.pl.
Droga Mleczna – czy nie jesteśmy sami?
Po raz pierwszy założenie, że Układ Słoneczny jest częścią struktury galaktycznej, poczynił w XVII wieku William Herschel. W latach 20. ubiegłego wieku udowodniono, że Galaktyka nie jest jedyną we Wszechświecie.
Przez długi czas uważano ją za zwykłą galaktykę spiralną, a dopiero w latach 80. ubiegłego wieku odkryto, że jest to galaktyka spiralna z poprzeczką. Potwierdził to w 2005 roku teleskop kosmiczny Spitzera, który pokazał, że centralna poprzeczka naszej galaktyki istnieje i jest większa niż wcześniej sądzono.