
Z pewnością słyszeliście o krwawym księżycu, ale czy naprawdę wiecie, czym jest to zjawisko i jaka legenda za nim stoi?
Zjawisko krwawego księżyca jest obecnie dość dobrze znane, ponieważ postęp naukowy i technologiczny pozwolił ekspertom odkryć, dlaczego księżyc od czasu do czasu zmienia kolor. Jeśli pasjonuje Cię historia i astronomia i chcesz odkryć prawdziwe znaczenie i legendę krwawego księżyca, czytaj dalej!
Krwawy księżyc: znaczenie
Kiedy mówimy o krwawym księżycu, mamy na myśli zjawisko astronomiczne, które sprawia, że księżyc przybiera miedzianoczerwony kolor. Należy jednak pamiętać, że jest to termin związany z pewnymi wierzeniami ezoterycznymi, gdyż naukowo zjawisko to znane jest jako całkowite zaćmienie Księżyca.
Zgodnie z informacjami z portalu http://www.astrolodzy.pl całkowite zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy dochodzi do niemal idealnego ustawienia Słońca, Księżyca i Ziemi, znajdującej się w środku obu gwiazd. Gdy tak się dzieje, nasza planeta rzuca cień na Księżyc, blokując w ten sposób bezpośrednie światło słoneczne. To, co powoduje, że satelita (Księżyc) zmienia kolor na miedzianoczerwony, to rozproszenie i załamanie światła słonecznego przez atmosferę Ziemi, gdy Księżyc przechodzi przez cień naszej planety podczas zaćmienia.
Krwawy księżyc: legendy i przesądy
Z krwawym księżycem związanych jest kilka legend, gdyż jest to niezwykłe zjawisko, które przez wiele lat nie miało oczywistego wyjaśnienia.
Wielu wierzących na przykład do dziś twierdzi, że czerwony księżyc jest znakiem zbliżającego się końca świata, gdyż kilka fragmentów Biblii mówi o krwawym księżycu jako symbolu końca dni ludzkości. Przekonanie to zyskało pewną popularność w 2013 roku, kiedy to pastor John Hagee napisał książkę „Cztery Krwawe Księżyce”, w której twierdził, że zjawisko to zwiastuje koniec epoki nowożytnej.
Nie ulega wątpliwości, że zjawiska astronomiczne zawsze fascynowały ludzi z różnych kultur, zwłaszcza w czasach starożytnych, kiedy nie istniały żadne dowody naukowe, które mogłyby je racjonalnie wyjaśnić. Majowie, na przykład, wierzyli, że czerwony księżyc symbolizuje wojnę między bogami, podczas gdy Aztekowie uważali, że jest to bitwa między dniem a nocą, wydarzenie budzące strach, ponieważ nie wiedzieli, czy kiedykolwiek zobaczą światło słońca ponownie.