
Neptun zaliczany jest do planet olbrzymów i jest najmniejszą z czterech z nich. Średnica planety jest prawie czterokrotnie większa od Ziemi, natomiast jego masa jest 17, 25 razy większa od masy Ziemi. Jest jedną z dwu planet, których nie można dostrzec gołym okiem.
Skąd się wzięła nazwa Neptun?
Planetę nazwano tak na cześć rzymskiego boga chmur, deszczu i wód. Porusza się ona po peryferiach Układu Słonecznego miedzy Uranem i Plutonem po orbicie zbliżonej do okręgu. Przeciętny promień Neptuna jest przeszło 30 razy większy niż promień orbity Ziemi. Masa Neptuna jest 17, 2 razy większa od masy Ziemi.
Planeta Neptun – podstawowe informacje
Okres obiegu Neptuna wokół Słońca wynosi 165 lat. Jego orbita niewiele różni się od okręgu. Pory roku na Neptunie mają podobny przebieg jak na Ziemi, z tą różnicą, że jedna pora rok trwa tam 41 ziemskich lat. Planeta otrzymuje od Słońca małą ilość energii, dlatego jej temperatura wynosi maksymalnie 200oC. Neptun posiada gęstą, rozległą atmosferę, złożoną głównie z wodoru, helu i metanu. Zachmurzenie na planecie jest znaczne. Planeta otoczona jest układem czterech cienkich pierścieni.
Neptun ma osiem znanych księżyców: Najada, Talassa, Despoina, Galatea, Larissa, Proteus, Tryton i Nereida. Orbita Trytona jest dość niezwykła, ponieważ krąży w kierunku przeciwnym niż ruch wirowy planety. Niektórzy uczeni uważają, że kiedyś Tryton był wolnym obiektem, który został przechwycony i uwięziony przez siły grawitacyjne Neptuna. Średnia temperatura na jego powierzchni wynosi -273oC w okolicy bieguna południowego.
Jest on najzimniejszym z dotychczas poznanych ciał Układu Słonecznego, zbudowanym prawdopodobnie w 70% z materiału skalnego i w 30% z lodu wodnego. Otoczony jest cienką warstwą atmosfery, złożonej głównie z azotu i metanu.
Artykuł został napisany na podstawie informacji zawartych tutaj: https://www.horoskop24.pl/ / Domański J., Układ Słoneczny. „Fizyka w Szkole” 2007 nr 1. / Dorszewska A., Środowisko i atmosfera księżyca Neptuna – Trytona;„Aura” 2002 nr 6, Dodatek ekologiczny dla Szkół nr 93 / Dworak T. Z., Rudnicki K., Świat planet. Warszawa 1979.