
1. Najgorętsza powierzchnia planety układu słonecznego
Powierzchnia Wenus, 464°C. Merkury może osiągać zbliżoną wartość 430°C. Gruba atmosfera Wenus pozwala ciepłu wydostać się na zewnątrz, więc temperatury strony oświetlonej i ciemnej niewiele różnią się od siebie.
2. Najzimniejsza powierzchnia obiektu układu słonecznego
Powierzchnia Trytona, największego satelity Urana. Gdy Voyager 2 zbliżył się do księżyca w 1989 roku, zarejestrował jego temperaturę wynoszącą -235°C.
3. Największy krater w układzie słonecznym
Basen Aitken, niedaleko południowego bieguna księżyca, o średnicy 2500 km. Dokładne mapy z sondy Clementine, wykonane w 1994 roku ukazały, że ta szeroka depresja znajduje się około 10 km poniżej przylegającego terenu.
4. Najwyższa góra w układzie słonecznym
Góra Olimp na zachodniej półkuli Marsa, wznosząca się na około 27 km ponad powierzchnię. Przy podstawie jej średnica wynosi 550 km. Dla porównania najwyższy szczyt ziemski mierzy 8,848 km.
5. Największa znana planeta
Nienazwana jeszcze planeta, obiegająca gwiazdę HD 114762. Jest ona 11 razy masywniejsza od Jowisza, ale astronomowie przypuszczają, że może być ona brązowym karłem, małym, chłodnym, obiektem gwiazdowym. Jeśli to prawda wówczas największą planetą będzie 6,6 razy masywniejsza od Jowisza planeta obiegająca gwiazdę 70 Virginis.
6. Największy księżyc w układzie słonecznym
Ganimedes Jowisza, 5 262 km średnicy. Gdyby Ganimedes krążył dookoła Słońca zamiast Jowisza, mógłby być swobodnie zakwalifikowany jako planeta. Jest większy zarówno od Merkurego, jak i od Plutona.
7. Największy meteoryt.
Meteoryt Hoba w Namibii, ważący 65 ton. Odkryty w 1920 roku jest żelaznym meteorytem o długości 3 m i wciąż leży w miejscu, gdzie spadł.
8. Najbliższa gwiazda
Proxima Centauri, chłody, czerwony karzeł leży około 4,22 lat świetlnych od Słońca w konstelacji Centaura.
9. Największa gwiazda nieba
Betelgeza w gwiazdozbiorze Oriona, około 800 razy większa od Słońca. Gdyby ją umieścić w miejscu Słońca, sięgnęłaby orbity Jowisza.
10. Najjaśniejsza gwiazda nieba nocnego
Syriusz o jasności widomej -1,46 mag. Syriusz jest układem podwójnym, leżącym około 8,6 lat świetlnych od nas w konstelacji Wielkiego Psa.
Wow! Ciekawostki o Górze Olimp akurat nie znałam!